11 grudnia 2019r. nasze przedszkole odwiedziła pani, która pracuje w Bibliotece w Majdanie Królewskim. W przebraniu mikołajkowym powitała wszystkie dzieci świątecznie i przedstawiła się. Następnie przeczytała dzieciom bajki, przyniesione właśnie z biblioteki o tematyce świątecznej i o Mikołąju. Po wysłuchaniu bajek toczyły się rozmowy i zapytania, a na koniec nasz gość poczęstował wszystkich pysznymi cukiereczkami!
Aktualności
Mikołajkowe spotkanie z panią z Biblioteki
Wyjście do GOK na przedstawienie "Bądź sobą"
10 grudnia 2019r. całe nasze przedszkole wybrało się do Gminnego Ośrodka Kultury, aby obejrzeć przedstawienie w wykonaniu grupy teatralnej pt. "Bądź sobą". Przedszkolaki miały okazję nie tylko poczuć się jak w teatrze ale również poznać nowe miejsca, spotkać się z innymi dziećmi. Sztuka, która była wystawiana miała przybliżyć dzieciom temat poczucia własnej wartości i że każdy z nas jest ważny i niepowtarzałny. Mali widzowie oglądali przedstawienie z zainteresowaniem i nagrodzili artystów brawami i uśmiechami.
ZABAWA ANDRZEJKOWA GR.II
W czwartek 28 listopada przyszły do naszego przedszkola, pięciolatki z oddziału przedszkolnego z PSP w Majdanie Królewskim. Zostały zaproszone przez panią Martę do grupy II ,,Pszczółki” na zabawę andrzejkową. W związku z tym nasze przedszkolaki przeniosły się wraz z zaproszonymi gośćmi - w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Wróżby i zabawy poprowadzone zostały przez wróżkę ,,Czarnuszkę”, (w rolę której wcieliła się pani Marta) która specjalnie przybyła na to spotkanie na swym kosmicznym pojeździe – czarodziejskiej miotle. Jej przybycie pozwoliło przenieść się wszystkim uczestnikom tej przedszkolnej imprezy w krainę ciekawych zabaw i wróżb związanych z obchodami imienin Andrzeja. Wróżka Czarnuszka w skrócie opowiedziała
o tradycjach andrzejkowych, które kiedyś traktowane były bardzo poważnie. Jednak
z biegiem czasu wróżby andrzejkowe zaczęto uważać jako wesołą zabawę, w której uczestniczyli zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Tak więc do takiej właśnie zabawy zaprosiła wszystkich wróżka Czarnuszka. Rozpoczęła ją od zapoznania dzieci
z przysłowiami o Andrzeju, a brzmiały one następująco: ŚNIEG NA ŚWIĘTEGO ANDRZEJA, DLA ZBOŻA ZŁA NADZIEJA.GDY ŚWIĘTY ANDRZEJ ZE ŚNIEGIEM PRZYBIERZY, ŚNIEG DO ŚWIĄT NA POLACH LEŻY. NA ŚWIĘTEGO ANDRZEJA, BŁYSKA PANNOM NADZIEJA. Kulminacyjnym punktem rozpoczęcia zabawy i wróżb było wypowiedzenie przez wszystkich uczestników wraz z wróżką rymowanki: Pokus – pokus, mary – dary, Niech się spełnią andrzejkowe czary. Tak oto wśród śmiechów i żartów dzieci losowały karteczki z przyszłościowymi zawodami, tańczyły z miotła wróżki Czarnuszki, wyjmowały przedmioty, które nawiązywały do bajkowych postaci – Smerfów, papierową łódeczką płynęli do swego przyszłego ,,życiowego portu”, składały z części obrazek pantofelka, odgadując jednocześnie z jakiej baśni pochodzi i kto był jego właścicielem. W zabawie ze świecami w różnych kolorach zdobywały informacje jakimi są osobami, itd.. itd…. Czas wśród tak wspaniałej, przyjacielskiej atmosfery szybko płynął i była to niesamowita okazja do integracji dzieci z przedszkola z ich rówieśnikami ze szkoły. Nie zabrakło oczywiście czasu na słodki poczęstunek wraz z herbatką.
Andrzejki w gr. I
"Święty Andrzeju daj nam znać, co się z nami będzie dziać" - tym zaklęciem rozpoczęliśmy spotkanie Andrzejkowe w gr. I, które odbyło się w miniony piątek (29.11). Nasze Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską „co dostanę od św. Mikołaja” i tą daleką… „kim będę w przyszłości”. Na to spotkanie przybyła czarownica, która wróżyła dzieciom przyszłość. Dzieci z zaciekawieniem i przejęciem brały udział w wróżbach oraz wspólnie z czarownicą tańczyły przy dyskotekowej muzyce. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy.
ZAJĘCIA OTWARTE GR II
Pod koniec listopada w grupie starszej odbyły sie zajęcia otwarte. Tematem były: DESZCZOWE KROPELKI, a celem zajęć było: kształtowanie pojęć matematycznych: małe, duże, tyle samo, rozwijanie zakresu liczenia w zakresie 4 i 5, rozwijanie umiejętności klasyfikowania według danej cechy, rozwijanie wrażliwości muzycznej poprzez słuchanie muzyki oraz rozwijanie słuchu muzycznego i aktywności muzyczno - ruchowej. Na zajęcia zaproszeni zostali rodzice dzieci, którzy mogli podziwiać swoje pociechy podczas zajęć oraz je obserwować. Pani Ola przygotowała dla dzieci wiele ciekawych zabaw. Była zagadka słuchowa, zabawa muzyczna z wykorzystaniem gazet, zabawa matematyczna z wykorzysatniem kolorowych sywet kropel deszczu i obręczy .Dzieci bawiły się przy muzyce z gazetami i utrwalały umiejętność liczenia. Na podsumowanie zajęć dzieci oceniały atrakcyjość zajeć przyklejając krople deszczu na kolorowym uśmiechniętym parasolu!
Wizyta MISIA w gr II
Dnia 25 października w DNIU PLUSZOWEGO MISIA, grupę starszą odwiedził prawidzwy MIS. W rolę misia wceiliła się pani Ola, która przygotowała wiele ciekawych zabaw dla swoich przedszkolaków. Tego dnia dzieci świętowały urodziny MIsia i z tej okazji zaśpiwały gościowi STO LAT!. Miś wspólnie z dziećmi tanczył i świetnie się bawił, ale także opowiedział dzieciakom o historii pluszowego misia. Na zakoćzenie spotkania zaprosił dzieci na słodki "misiowy poczęstunek" - ciateczka z miodkiem! :) To było bardzo słodkie spotkanie!
Dzień Pluszowego Misia w gr. I
26 listopada w grupie Maluszków obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. W tym dniu najważniejszymi gośćmi były pluszowe misie. Wesołą zabawę rozpoczęliśmy od przywitania przybyłych dzieci z ich przyjaciółmi – misiami. Naszą uroczystość zaczęliśmy od przywitania wszystkich przedszkolaków i ich misiów. Następnie bawiliśmy się przy misiowych przebojach. Przedszkolaki poznały historię misiowego święta, wspólnie odgadywały misiowe zagadki, były zabawy ruchowe i gimnastyka z misiami, quizy i zgadywanki. Na koniec dzieci układały misia z pociętych kawałków i kolorowały obrazek kredkami. Na pamiątkę tego dnia dzieci otrzymały urodzinowe czapeczki z misiem. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów. Mamy nadzieję, że wspomnienie tego wielkiego misiowego święta na długo pozostawi uśmiech na dziecięcych buziach. Zapraszamy do GALERII!!!
Zajęcia Otwarte w gr.I
Zajęcia otwarte to spotkania, dzięki którym rodzice mogą zobaczyć, jak funkcjonuje przedszkolak w grupie przedszkolnej. Tematem zajęć otwartych grupy Misie były „Zabawy z deszczem”. Głównym celem zajęć było doskonalenie umiejętności matematycznych ze zwróceniem uwagi na pracę na dwóch poziomach (dzieci 3 letnie i 4 letnie). Na początku dzieci obejrzały teatrzyk na podstawie opowiadania pt. "Zagubiony parasol Misia Krzysia", po którym dzieci pomagały ubrać Misia Krzysia na jesienny spacer. Po powrocie z "jesiennego spaceru" dzieci układały parasole od najmniejszego do największego, a potem od największego do najmniejszego. Następnie układały krople deszczu według poleceń pani Moniki, doskonaląc przy tym umiejętność liczenia. Po tym zadaniu odbyła się zabawa ruchowa "Tańczące kropelki" w formie improwizacji ruchowej do muzyki klasycznej "Jesień" A. Vivaldi. Podsumowaniem zajęć było wykonanie pracy plastycznej, która polegała na wyklejaniu chmury watą i przyklejeniu takiej ilości kropel deszczu, jaka była narysowana na kartoniku (kropki). Po zajeciach pani Monika przedstawiła sprawozdanie z obserwacji dzieci w I półroczu. Rodzice mieli okazję porozmawiać indywidualnie na temat swoich dzieci.
ROZPOCZYNAMY AKCJĘ!!!
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o prawach dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. My w tym roku postanowiliśmy obchodzić to bardzo ważne święto razem z Unicefem. UNICEF jest największą na świecie organizacją w całości dedykowaną dzieciom. Wszystkie działania organizacji mają na celu zapewnienie dzieciom na świecie możliwości korzystania z ich praw. UNICEF jest strażnikiem Konwencji o prawach dziecka na świecie. Symbolem organizacji jest kolor niebieski. Niebieski gwarantuje prawa wszystkim dzieciom! Przedszkolaki przypomniały sobie jakie są ich prawa oraz zobaczyły ciekawe filmy edukacyjne. Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF jest #GoBlue - akcja polegająca na wykorzystaniu koloru niebieskiego (koloru UNICEF) we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych tego dnia w placówce. Dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko, niebieskie, były dekoracje na przedszkolnych salach. Podjęcie tych działań jest symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane!
SZKOŁA DO HYMNU - Świętujemy 101 rocznicę OZDYSKANIA NIEPODLEGOŚCI PRZEZ POLSKĘ
08 listopada nasze przedszkole uroczyście odchodziło Narodowe Święto Niepodległości. W tym dniu przyłączyliśmy się do akcji „Szkoła do hymnu”, która polegała na odśpiewaniu 4-zwrotkowego hymnu narodowego o symbolicznej godz. 11:11! Przedszkolaki współnie z całą kadrą placówki odśpiewali HYMN POLSKI !
Klub Małych Odkrywców
W tym roku szkolnym również prowadzone są zajęcia dodatkowe, dotyczące poznawania zjawisk fizycznych, ciekawych doświadczeń i eksperymentów. W październiku odbyły się już takie zajęcia w ramach kółka badawczego, które prowadzi pani Monika. Odbywają się one w małych grupach, na oddzielnej sali, aby było można bezpiecznie przeprowadzać eksperymenty. Celem tych zajęć jest budzenie i aktywizowanie ciekawości oraz aktywności poznawczej dziecka, rozwijanie zainteresowań technicznych i przyrodniczych, stawianie i rozwiązywanie problemów, dostrzeganie związków między przyczyną, a skutkiem, poznanie prostych zjawisk przyrodniczo-fizycznych poprzez przeprowadzanie prostych doświadczeń, odkrywanie piękna i złożoności środowiska przyrodniczego, inicjowanie samodzielnych działań dzieci w naturalnym środowisku, wzbogacenie słownika dziecięcego o nowe pojęcia, budowanie więzi społecznych na płaszczyźnie grupy, przedszkola, przedszkola i rodziny, przestrzeganie zasad współdziałania przy pracy, kształtowanie postaw proekologicznych w różnych sytuacjach.
Pasowanie na Przedszkolaka
Dnia 30 października 2019 r. pierwszą ważną uroczystość przedszkolną w swoim życiu przeżyły dzieci z grupy I MISIE. Zostały one uroczyście pasowane na przedszkolaka przez Panią Dyrektor Teresę Romaniec, która dotykając każdego maluszka ogromną kredką włączyła go do grona przedszkolaków. Te ważne wydarzenia w życiu naszych milusińskich, rozpoczęły się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc, wierszyki,piosenki, zabawy ruchowe i tańce. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Po złożonej obietnicy, pani dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania i misiową niespodziankę. Świętując to ważne wydarzenie dzieciom została przygotowana gościna przez panią Monikę i mamę Huberta. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w GALERII!
CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS - program antynikotynowy!
W roku szkolnym 2019/2020 nasze przedszkole przystąpiło do realizacji ogólnopolskiego programu ,,Czyste powietrze wokół nas”. Program był realizowany od 28.10 do 31. 10.2019 r. w grupie II dzieci starszych ,,Pszczółki”. Celem programu było zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego, wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu papierosowego oraz zwiększenia wiedzy na temat skutków palenia papierosów. W przedszkolu odbyły się cykle zajęć dydaktycznych skierowanych do dzieci składających się z 5 zajęć warsztatowych. Zajęcia warsztatowe obejmowały tematykę, która pozwoliła uczestnikom poznać czynniki mające wpływ na zdrowie, dostrzec szkodliwość palenia tytoniu i skutki działania dymu tytoniowego na organizm ludzki oraz pozwoliła przyjąć właściwą postawę wobec zagrożenia nikotynowego (biernego palenia). Realizacja Programu oparta była na aktywizujących formach i metodach pracy. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach, wykazywały zainteresowanie, chętnie współpracowały w zabawach ruchowych i zajęciach plastycznych. Dodatkowo w ramach realizacji zagadnień programu zorganizowano spotkanie z pracownikiem Urzędu Gminy
w Majdanie Królewskim, panią Agnieszką Wilk. Podczas spotkania dzieci zdobyły cenne informacje dotyczące ochrony środowiska, nauczyły się, w jaki sposób należy segregować odpady, dowiedziały się także jak dbać o powietrze, aby było czyste oraz o szkodliwości dymu tytoniowego.
"SZKOŁA PAMIĘTA" - wyjście na cmentarz w Majdanie Królewskim
„Szkoła pamięta” – dnia 25 pażdziernika 2019 r. nasze przedszkole włączyło się do akcji MEN.
Celem inicjatywy „Szkoła pamięta” było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia. W ostatni piątek przed 1 listopada grupa starsza zorganizaowała zbiórkę zniczy i udała się na cmentarz w Majdanie Królewskim by zapalić znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi oraz odwiedzić groby zaniedbane i opuszczone.
Zbiórka środków opatrunkowych dla Zambii
Nasze przedszkole włączyło się w akcję "Misja opatrunek dla Zambii" organizowaną przez ks. Daniela Korycińskiego - Dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w Diecezji Sandomierskiej. Zbieramy plastry, kompresy, gazy, rękawiczki jednorazowe, bandaże zwykłe i elastyczne 10 - 15 cm szerokości, nici chirurgiczne. Akcja potrwa do 15 listopada 2019 r. Zebrane środki zostaną przesłane do szpitala im. Ks. Kardynała A. Kozłowieckiego w Lusace i Misyjnego szpitala w Katondwe w Zambii. Zachęcamy do czynnego włączenia się w dzieło pomocy misyjnej i kształtowania idei wolontariatu, wszak: "Pomagając innym, pomagasz i sobie".
POZNAJEMY SZYNSZYLE!!!:):):)
W dniu 24 października 2019 r. w ramach Edukacyjnych Warsztatów Przyrodniczych nasze przedszkole odwiedzili wraz ze swoją opiekunką, nietypowi, malutcy, puszyści goście. Dzieci były bardzo zaciekawione całym spotkaniem,a w szczególności tym co znajduje się pod kocykiem. Tą miłą niespodzianką okazała się obecność dwóch szynszyli o imieniu Robin i Batman. Dzieci dowiedziały się na ich temat wiele różnych ciekawostek, a mianowicie, skąd zwierzątka pochodzą, jak wygląda prawidłowa nad nimi opieka, a także o życiu i zwyczajach tych sympatycznych gryzoni. Szynszyle to bardzo czyste, myjące się nie w wodzie lecz w piasku zwierzątka. Ich opiekunka opowiedziała przedszkolakom, iż szynszyle pochodzą z Ameryki Południowej, z kraju Chile i żyją tam wysoko w górach. Szynszyle to puchate stworki o ogromnych uszach, ogonie jak szczotka, długich wąsach, futerku gładkim i miękkim jak aksamit. Dzieci dowiedziały się od ich opiekunki, iż mimo wielkich uszu słabo słyszą, że ich ulubionym przysmakiem jest sianko, kwiaty traw i kora z małych kawałków drewienek, i że są bardzo płochliwe. W dalszej części sympatycznego spotkania każde odważne dziecko miało okazję do pogłaskania zwierzątka oraz do przytulenia się do jego miękkiego futerka. Zwierzątka bardzo się przedszkolakom podobały. Dzieci podczas warsztatów mogły zobaczyć prawdziwe zwierzątka, dotknąć je oraz uzyskać wiele informacji na temat hodowli szynszyli. Warsztaty przyrodnicze pozwoliły wzbogacić wiedzę dzieci
o otaczającym świecie. Uczą też szacunku i pokory wobec świata przyrody. Ponadto przedszkolaki nie potrafiły powstrzymać emocji i radości ze spotkania ze zwierzątkiem.Opiekunka szynszyli zdradziła w tajemnicy, że szynszyle uwielbiają być głaskane i kochają spotkania z przedszkolakami:) Zobaczcie sami!!! To było bardzo sympatyczne spotkanie!!!!!
Kisimy kapustę i ogórki! - gr II
17 października 2019r. w ramach realizacji tematu „Dary ogrodu” dzieci z grupy II uczestniczyły w zajęciu kulinarnym – kiszona kapusta. W czasie zajęcia pani Marta zapoznała dzieci z walorami smakowymi i zdrowotnymi popularnego polskiego przysmaku, jakim jest niewątpliwie kiszona kapusta. Kiszona kapusta, oprócz walorów smakowych, jest cennym źródłem witamin. W pierwszej części dzieci miały okazję obejrzeć film edukacyjny na temat kiszenia kapusty w dawnych czasach. Były bardzo zainteresowane dawnymi sposobami i etapami kiszenia tak drogocennego, smacznego warzywa. W drugiej części zajęcia przedszkolaki miały okazję by poznać kapustę wszystkimi zmysłami (wzrok, smak, zapach, dotyk) i dowiedzieć się, jak dawniej przygotowywano zapasy na zimę – oglądały szatkownicę i zapoznały się z jej działaniem. Dowiedziały się również, jaka kapusta nadaje się do kiszenia. Najlepiej bowiem, do kiszenia nadają się kapusty późnych odmian. Kapusta powinna być dojrzała, biała, o zwartej główce. Kapusta zielona z letnich odmian (z racji niskiej zawartości cukru) spowoduje, że nasza kiszonka będzie miała szary kolor i gorzko - cierpki smak. W drugiej części zajęć dzieci przygotowały kapustę do kiszenia. Kapustę na kiszenie najpierw poszatkowaliśmy. Można zrobić to nożem lub użyć w tym celu szatkownicy i tak zrobiły to dzieci z grupy II ,,pszczółki” z pomocą pani Marty. Następnie poszatkowaną kapustę wrzuciły do przygotowanego w tym celu słoika i każdą warstwę posypywały solą. Należy wspomnieć, że nie zapominały o jej dokładnym ugnieceniu w słoiku tak, aż kapusta puściła sok. Poza tym dzieci ukwasiły również ogórki. W tym celu umyły je, a następnie umieściły w przygotowanym do tego celu słoju. Oczywiście najpierw powrzucały do słoja potrzeb co tego celu przyprawy: liście laurowe, ziarenka czarnego pieprzu, ziela angielskiego, ząbki czosnku i gałązki kopru. Gdy wszystko znalazło się już w słoju, dzieci obserwowały, jak pani uzupełniła zawartość słoja zalewą – solanką. Następnie gotowe przetwory - słój z kapustą kiszoną i słój z kiszonymi ogórkami zostały umieszone w kąciku przyrody, gdzie dzieci będą mogły obserwować proces fermentacji. Za około 2 tygodnie sprawdzimy, jak smakuje nasza kiszona kapusta i kiszone ogórki!!!
„Poznajmy się” - razem bawić się weselej.
We wtorek 22 października w ogrodzie naszego przedszkola odbyło się spotkanie integracyjne z zaprzyjaźnionym Niepublicznym Przedszkolem Specjalnym im. Marii Montessori oraz Niepublicznym Przedszkolem im. Marii Montessori w Kolbuszowej. Spotkanie to miało na celu wspólną integrację oraz nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni. Gości z Kolbuszowej przywitały dzieci z grupy „Pszczółki”, które pod kierunkiem pani Oli zaśpiewały piosenkę powitalną, zaprezentowały przedstawienie pt.; „Kłopoty Muchomorka” oraz zatańczyły taniec „Wiewióreczka”. Następnie kolorowy Klaun, w którego rolę wcieliła się pani Monika, zaprosił wszystkich do dużego koła i wspólnej zabawy przy muzyce. Nie brakło tego dnia również ciepłych kiełbasek z grilla przygotowanych przez rodziców i kolorowych baniek mydlanych. Na zakończenie spotkania zaproszeni goście otrzymali na pamiątkę miły gadżet w formie kolorowych, wykonanych przez naszych przedszkolaków medali z napisem „Wyjątkowy przedszkolak”. Dla wszystkich to był dzień pełen wrażeń.
KÓŁKO PLASTYCZNE - "Świat pędzlem malowany"
W październiku rozpoczęły się zajęcia z kółka plastycznego dla dzieci z naszego przedszkola. Zajęcia prowadzone są przez p. Olę, a odbywają co dwa tygodnie. Poprzez uczestnictwo w tego rodzaju zajęciach dzieci nie tylko poznają różnorodne techniki plastyczne i doskonalą sprawność manualną, ale przede wszystkim uczą się dostrzegać piękno w otaczającym je świecie i rozwijają swoją wyobraźnię.
Kalendarz
- brak danych
Galeria zdjęć
- brak danych